Skip to content

1711 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 18, 1985

Property Information

Block33.38
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
65%
Improvement Value:$246,000
35%
Total Assessment$712,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955-6.5%
2024$9,578+11.7%
2023$8,575-0.2%
2022$8,596+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4629, Page 254