Skip to content

1709 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block33.38
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
55%
Improvement Value:$378,200
45%
Total Assessment$844,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052-6.0%
2024$11,753+7.4%
2023$10,947-0.0%
2022$10,949+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 9266, Page 5734Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8955, Page 8045Recorded6/26/2012

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4795, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1986