Skip to content

1703 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block33.38
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
64%
Improvement Value:$262,000
36%
Total Assessment$728,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382-8.9%
2024$10,304+14.0%
2023$9,041-0.2%
2022$9,061-3.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 8556, Page 7716Recorded4/18/2006

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 8058, Page 3256NU CodeNominal consideration (25)Recorded10/23/2001

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 5479, Page 26Recorded2/7/1996

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 5180, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 4733, Page 265