Skip to content

1634 Finderne StOakhurst, NJ 07755

Built 2019

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block33.39
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,883
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
47%
Improvement Value:$527,500
53%
Total Assessment$993,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+21.8%
2024$10,766-9.5%
2023$11,892-2.0%
2022$12,135+197.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

DeedBook 9431, Page 6070NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

DeedBook 9369, Page 8149Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019