Skip to content

1632 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block33.40
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
68%
Improvement Value:$223,000
32%
Total Assessment$689,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972-6.4%
2024$9,585+10.9%
2023$8,642-0.3%
2022$8,665-5.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook NaN, Page NaN