Skip to content

1636 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2009

Property Information

Block33.40
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,089
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
65%
Improvement Value:$250,900
35%
Total Assessment$716,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,122-2.1%
2024$9,314+14.1%
2023$8,161-0.2%
2022$8,177-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982