Skip to content

1639 Westfield StOakhurst, NJ 07755

Built 2007

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 12, 2007

Property Information

Block33.40
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
61%
Improvement Value:$279,500
39%
Total Assessment$723,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453-6.9%
2024$10,156+11.9%
2023$9,072-0.7%
2022$9,139+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 8642, Page 2299

Property Built

Built

Year Built: 2007