Skip to content

711 Harvey AveOakhurst, NJ 07755

Built 1979

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block33.40
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,300
60%
Improvement Value:$335,800
40%
Total Assessment$839,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933-6.1%
2024$11,648+13.8%
2023$10,240-0.2%
2022$10,258+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,540DeedBook 9227, Page 8186Recorded5/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1979