Skip to content

709 Harvey AveOakhurst, NJ 07755

Built 1981

Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block33.40
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
74%
Improvement Value:$160,900
26%
Total Assessment$626,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750-6.9%
2024$8,323+20.0%
2023$6,938-8.3%
2022$7,565-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981