Skip to content

1634 Melville StOakhurst, NJ 07755

Built 1979

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Aug 9, 1995

Property Information

Block33.42
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,597
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
69%
Improvement Value:$212,000
31%
Total Assessment$678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,731-6.5%
2024$9,335+20.0%
2023$7,779-4.7%
2022$8,165+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,597DeedBook 5434, Page 971NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1979