Skip to content

1639 Finderne StOakhurst, NJ 07755

Built 2005

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block33
Lot69.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SFBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,797
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
46%
Improvement Value:$557,700
54%
Total Assessment$1,023,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647-6.2%
2024$14,548+9.1%
2023$13,333-0.5%
2022$13,401-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

DeedBook 8575, Page 9553NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005