Skip to content

10 Kenneth DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block34.01
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,300
48%
Improvement Value:$417,700
52%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942-5.2%
2024$11,547+2.8%
2023$11,232+0.0%
2022$11,231-14.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft2,562DeedBook 9080, Page 6581Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,562DeedBook 9038, Page 7663NU CodePost-sale loss (19)Recorded9/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1973