Skip to content

8 Kenneth DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1979

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block34.01
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,400
63%
Improvement Value:$234,600
37%
Total Assessment$627,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440-5.6%
2024$8,940+2.9%
2023$8,687-0.3%
2022$8,711-7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,857DeedBook 5961, Page 8Recorded8/4/2000

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5239, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1979