Skip to content

6 Kenneth DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block34.01
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,500
50%
Improvement Value:$389,500
50%
Total Assessment$782,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162-5.3%
2024$10,735+3.4%
2023$10,377-0.1%
2022$10,383-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,432DeedBook 9751, Page 5169Recorded8/15/2025

Property Sale

Sale
$779,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 9606, Page 1174Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 8028, Page 6473Recorded6/15/2001

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 5859, Page 617Recorded9/11/1999

Property Built

Built

Year Built: 1973