Skip to content

5 Christy LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block34.02
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,500
53%
Improvement Value:$353,500
47%
Total Assessment$752,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,787-5.4%
2024$10,345+2.1%
2023$10,132+9.4%
2022$9,264-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$524,000

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 9386, Page 7895Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4757, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1979