Skip to content

57 Gimbel PlAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block34.03
Lot7
QualifierC1203
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,900
59%
Improvement Value:$252,000
41%
Total Assessment$619,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,301+15.1%
2024$7,212-8.9%
2023$7,919+9.3%
2022$7,247-0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 9440, Page 5743Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 8843, Page 7377Recorded8/5/2010

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 8154, Page 551Recorded10/15/2002

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 5738, Page 275Recorded8/6/1998

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4963, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1988