Skip to content

43 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC1.01
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,900
59%
Improvement Value:$255,700
41%
Total Assessment$623,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+15.3%
2024$7,231-9.1%
2023$7,956+9.2%
2022$7,285-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 9576, Page 4118Recorded2/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$221,845
DeedBook 4795, Page 352