Skip to content

65 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC1501
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,900
63%
Improvement Value:$213,700
37%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+9.5%
2024$6,942+2.9%
2023$6,744-0.2%
2022$6,755-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 9652, Page 9654Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 8286, Page 5962Recorded10/14/2003

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 8030, Page 7752Recorded6/25/2001

Property Sale

Sale
$180,939
DeedBook 4888, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1988