Skip to content

132 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC3002
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,100
63%
Improvement Value:$216,100
37%
Total Assessment$584,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+15.7%
2024$6,746-9.4%
2023$7,445+9.9%
2022$6,777-0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9580, Page 5359Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9245, Page 7159Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$212,403
DeedBook 4901, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1988