Skip to content

25 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2016

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC5.03
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,300
61%
Improvement Value:$232,600
39%
Total Assessment$596,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+9.5%
2024$6,931+3.0%
2023$6,732-0.2%
2022$6,744+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9048, Page 9147Recorded12/13/2013

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 8388, Page 3170Recorded8/3/2004

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 8040, Page 6866Recorded7/27/2001

Property Sale

Sale
$185,791
DeedBook 4884, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1988