Skip to content

169 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block34.03
Lot9
QualifierC3.02
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,900
63%
Improvement Value:$214,100
37%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+15.7%
2024$6,773-9.2%
2023$7,463+9.8%
2022$6,795-4.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9448, Page 8062Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9175, Page 4912Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9156, Page 3098NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 8549, Page 9186Recorded3/18/2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5130, Page 227

Property Sale

Sale
$198,545
DeedBook 4888, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1988