Skip to content

189 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block34.03
Lot9
QualifierC7.01
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,300
60%
Improvement Value:$238,900
40%
Total Assessment$603,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,030+8.7%
2024$7,388+2.2%
2023$7,227-0.1%
2022$7,233+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 9594, Page 4446Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5037, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1988