Skip to content

109 Pierce DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block34
Lot1
QualifierC109
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class37
Description1S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,299
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
52%
Improvement Value:$209,700
48%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626-4.3%
2024$5,876+1.9%
2023$5,765+7.4%
2022$5,369+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,299DeedBook 9374, Page 4931Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 8375, Page 5848Recorded6/28/2004

Property Sale

SaleMulti
$205,000

From:

To:

DeedBook 3153, Page 2466NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/10/2002

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 5236, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1990