Skip to content

162 Jefferson DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jun 18, 1992

Property Information

Block34
Lot1
QualifierC162
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
49%
Improvement Value:$257,500
51%
Total Assessment$504,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,398+14.8%
2024$5,575-16.3%
2023$6,657+3.1%
2022$6,457+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5148, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1990