Skip to content

163 Jefferson DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block34
Lot1
QualifierC163
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
48%
Improvement Value:$268,000
52%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+14.3%
2024$5,728-16.0%
2023$6,819+3.1%
2022$6,616+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9627, Page 2882Recorded12/9/2022

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 8152, Page 4950Recorded10/9/2002

Property Sale

SaleMulti
$165,600
DeedBook 5142, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1990