Skip to content

804 West Park Ave, C3-1lAsbury Park, NJ 07712

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block34
Lot25
QualifierC3-1L
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
35%
Improvement Value:$142,800
65%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,069-4.9%
2024$3,228-19.4%
2023$4,003+0.2%
2022$3,994-7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 9664, Page 8164Recorded10/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1986