Skip to content

804 West Park Ave, C31kaAsbury Park, NJ 07712

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$330,121
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block34
Lot25
QualifierC31KA
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage1,846
Acreage8.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,800
31%
Improvement Value:$243,500
69%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967-4.8%
2024$5,215-18.5%
2023$6,398+0.3%
2022$6,377+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,121
DeedBook 9274, Page 2483

Property Built

Built

Year Built: 1986