Skip to content

98 Cotswold CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2009

Property Information

Block34
Lot29
QualifierC2.02
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
59%
Improvement Value:$211,900
41%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736-6.1%
2024$7,171+12.2%
2023$6,394+0.0%
2022$6,393+10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,284
DeedBook 5135, Page 428

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4853, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1985