Skip to content

55 Cotswold CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block34
Lot29
QualifierC5.07
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
63%
Improvement Value:$181,400
37%
Total Assessment$490,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,793-6.6%
2024$6,199+14.4%
2023$5,419-5.5%
2022$5,735+13.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 5444, Page 110NU CodeTitle correction (4)Recorded9/19/1995

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5079, Page 285

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4904, Page 397

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4748, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1985