Skip to content

57 Cotswold CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block34
Lot29
QualifierC5.09
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
62%
Improvement Value:$185,800
38%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076-6.3%
2024$6,483+13.9%
2023$5,693-11.0%
2022$6,397+10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5095, Page 475

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 4744, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1985