Skip to content

1 Kenneth DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1977

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block34
Lot71
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,200
70%
Improvement Value:$161,400
30%
Total Assessment$530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,711-5.9%
2024$7,128+5.6%
2023$6,750-4.5%
2022$7,066-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,758DeedBook 9228, Page 4476Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 8427, Page 7670Recorded1/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1977