Skip to content

11 Hartshorne RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block35.06
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,941
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
46%
Improvement Value:$539,200
54%
Total Assessment$990,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,392+17.1%
2024$13,149+1.3%
2023$12,977+0.1%
2022$12,967-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft3,941DeedBook 9005, Page 8350Recorded4/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1973