Skip to content

16 Carbury RdAsbury Park, NJ 07712

Built 2003

Last Sale Price
$494,990
Last Sale Date
Aug 8, 2002

Property Information

Block35
Lot55
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,346
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,900
43%
Improvement Value:$628,600
57%
Total Assessment$1,103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,947+15.1%
2024$14,729-0.0%
2023$14,734-1.3%
2022$14,929-4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$494,990

From:

To:

Sq Ft3,346DeedBook 8147, Page 3046NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/23/2002