Skip to content

16 Woolley WayAsbury Park, NJ 07712

Built 1977

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block37.05
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,800
64%
Improvement Value:$304,400
36%
Total Assessment$851,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,675+6.2%
2024$10,052-6.2%
2023$10,719-0.4%
2022$10,757+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 8585, Page 693Recorded8/10/2006

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4951, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1977