Skip to content

13 Cambridge WayAsbury Park, NJ 07712

Built 1979

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block37.15
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,200
56%
Improvement Value:$402,000
44%
Total Assessment$916,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,609+4.7%
2024$11,093-5.6%
2023$11,751-0.2%
2022$11,771+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 5531, Page 983Recorded9/9/1996

Property Built

Built

Year Built: 1979