Skip to content

26 Ascot DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1979

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block37.16
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,988
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,300
49%
Improvement Value:$555,600
51%
Total Assessment$1,096,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,135+4.0%
2024$12,630-4.1%
2023$13,171-0.1%
2022$13,184+4.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 9211, Page 321Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 9049, Page 7653NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 5975, Page 665Recorded9/21/2000

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 4863, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1979