Skip to content

28 Buckingham DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block37
Lot52
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,549
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
48%
Improvement Value:$566,400
52%
Total Assessment$1,089,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907-6.7%
2024$12,767-12.9%
2023$14,661-0.1%
2022$14,674-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft3,549DeedBook 9588, Page 5331Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft3,549DeedBook 9381, Page 2007NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,549DeedBook 9228, Page 7085Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$713,000

From:

To:

Sq Ft3,506DeedBook 8506, Page 9463Recorded11/2/2005

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4823, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1987