Skip to content

118 Cold Indian Spring RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block38.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,400
68%
Improvement Value:$197,500
32%
Total Assessment$616,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639-5.8%
2024$8,108+28.8%
2023$6,294-0.2%
2022$6,306-3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 8425, Page 9901Recorded1/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1962