Skip to content

11 Horicon DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1967

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 1, 2001

Property Information

Block39.02
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,500
38%
Improvement Value:$724,700
62%
Total Assessment$1,169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,425-7.7%
2024$16,720-4.3%
2023$17,477+0.2%
2022$17,443+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,506DeedBook 8008, Page 3746Recorded3/6/2001

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4650, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1967