Skip to content

3 Wemrock DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1967

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 5, 1992

Property Information

Block39.05
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,345
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,800
55%
Improvement Value:$359,000
45%
Total Assessment$805,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,072-6.3%
2024$10,750-5.1%
2023$11,332-0.2%
2022$11,359+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5160, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1967