Skip to content

11 Conaskonk DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1967

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block39.06
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,026
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,500
55%
Improvement Value:$363,200
45%
Total Assessment$807,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,380-6.5%
2024$11,107-5.6%
2023$11,764-0.2%
2022$11,787+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft3,026DeedBook 9645, Page 2262Recorded5/18/2023

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,069DeedBook 8310, Page 1172Recorded12/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1967