Skip to content

22 Mahoras DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1967

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block39.06
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,500
56%
Improvement Value:$344,100
44%
Total Assessment$788,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132-5.9%
2024$10,764-6.2%
2023$11,474-0.2%
2022$11,498+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 8186, Page 4487Recorded1/31/2003

Property Built

Built

Year Built: 1967