Skip to content

13 Malke DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block39.10
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,533
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,400
44%
Improvement Value:$543,700
56%
Total Assessment$968,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,569-0.2%
2024$12,591-7.6%
2023$13,629+0.1%
2022$13,618+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 8797, Page 4691

Property Sale

Sale
$661,800
DeedBook 8651, Page 1367

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 4675, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1986