Skip to content

573 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block3
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-DG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,100
70%
Improvement Value:$275,000
30%
Total Assessment$916,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,436+19.6%
2024$10,402+12.6%
2023$9,237-1.9%
2022$9,419+12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 9639, Page 1213Recorded3/29/2023

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 5972, Page 610Recorded9/12/2000

Property Built

Built

Year Built: 1961