Skip to content

56 Heath AveOakhurst, NJ 07755

Built 1976

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block3
Lot81
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,800
76%
Improvement Value:$202,900
24%
Total Assessment$847,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,452-12.9%
2024$13,145+62.1%
2023$8,109-3.5%
2022$8,402+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 9455, Page 5341Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 4671, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1976