Skip to content

8 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block40.01
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,294
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,500
64%
Improvement Value:$447,300
36%
Total Assessment$1,237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,415+56.4%
2024$10,497-4.8%
2023$11,032+3.2%
2022$10,690-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,294DeedBook 9348, Page 3962NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5180, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1961