Skip to content

412 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1961

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block40.01
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,199
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$673,400
70%
Improvement Value:$293,800
30%
Total Assessment$967,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,810+7.0%
2024$11,967+29.9%
2023$9,212-0.2%
2022$9,230+16.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 8992, Page 2281Recorded1/16/2013

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 8702, Page 8994Recorded2/11/2008

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5662, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1961