Skip to content

516 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block40.02
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,037
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$673,300
73%
Improvement Value:$249,100
27%
Total Assessment$922,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,438+7.4%
2024$11,582+33.2%
2023$8,693-3.4%
2022$8,999+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963