Skip to content

18 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block40.02
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,535
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$787,900
61%
Improvement Value:$496,600
39%
Total Assessment$1,284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,982+64.5%
2024$10,321-11.0%
2023$11,601+3.7%
2022$11,191-6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,535DeedBook 9064, Page 9983NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963