Skip to content

36 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block40.02
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$787,400
72%
Improvement Value:$308,700
28%
Total Assessment$1,096,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,782+68.7%
2024$8,764-13.3%
2023$10,106-0.3%
2022$10,134-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5837, Page 426Recorded7/6/1999

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4681, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1963